Przełom rzeki Bóbr, oddziela Pogórze Kaczawskie od Pogórza Izerskiego. Znaczna część doliny to Park Krajobrazowy Doliny Bobru, gdzie występuje szereg gatunków roślin podlegających ścisłej lub częściowej ochronie. Dolina Bobru przebiega w niejednostajny sposób, tworząc w kilku strefach przełomy, odsłaniające różnowiekowe formacje skalne, poprzedzielane sztucznymi zaporami przeciwpowodziowymi, na skutek czego utworzyły się efektowne jeziora. Miłośnicy historii będę usatysfakcjonowani, bowiem teren obfituje w zabytki architektury. A i wielbiciele aktywnego wypoczynku też znajdą coś dla siebie, bowiem rzeka Bóbr to wymarzone miejsce na spływy kajakowe.
Różnorodność ekosystemów leśnych i walorów botanicznych wyróżnia teren tego parku w skali Sudetów. Dominuje tu świerk, dąb, brzoza i sosna. Dno doliny Bobru zajmują żyzne łąki i pastwiska. Na florę parku składa się około 800 gatunków roślin. Wiele z nich to gatunki chronione i rzadkie.
Warta obejrzenia jest Zapora Pilchowicka zbudowana w latach 10902-1912, z obawy przed grożącymi powodziami. Mierzy 69 m wysokości, a szerokość wynosi 270 m, co sprawia, że jest drugą co do wielkości zaporą w Polsce.
Kamienna struktura, obłożona kamiennymi blokami jest naprawdę imponująca. U stóp zapory znajduje się odrestaurowana elektrownia Pilchowice. Wokół zbiornika znajduje się teren spacerowy.
Siedlęcin leży nad rzeką Bóbr, na granicy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich. Bedąc w tej okolicy warto zobaczyć Wieżę Książęcą, która jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I Jaworskiego.
Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora. Obejrzeć tu można też historyczne stroje damskie. Towarzyszące zwiedzaniu dźwięki dawnej muzyki wprowadzają w nastrój tamtej epoki.
W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy
Góry i Pogórze Kaczawskie