Wieża widokowa na górze Zawodna to mierząca dwadzieścia metrów drewniana konstrukcja znajdująca się na niepozornym wzniesieniu. Została zbudowana w 2018 roku. Wejście na jej szczyt nie powinno stanowić dużego wyzwania i problemu dla nikogo. Jest to doskonały punkt widokowy dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z górską jazdą rowerową nieposiadających zbyt dużego przygotowania i doświadczenia.
Wieża potrafi dostarczyć naprawdę pięknych widoków na Góry Kaczawskie więc warto się na nią „wspiąć”. Wokół niej znajdują się trasy rowerowe typu single track co oznacza tyle, że są to jednokierunkowe (wąskie) ścieżki szutrowe. Przy ładnej pogodzie o dużej przejrzystości powietrza dostrzec można odległe pola turbin wiatrowych w Legnickim Polu i piękny górzysty krajobraz zapierający dech w piersi. Z pewnością punkt widokowy w miejscowości Gozdno warto zwiedzić!
Okole uchodziło dawniej za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, powszechnie jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Drewniana wieża widokowa, która została wzniesiona zapewnia widok na wszystkie strony świata. Szczyt Okola został udostępniony turystom, wybudowano dużą platformę widokową, a obok stanął schron dla turystów, gdzie można odpocząć w pięknym zakątku w otoczeniu przyrody Gór Kaczawskich.
Do punktu widokowego każdego turystę doprowadzi szlak niebieski od strony Chrośnicy, który jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce. O każdej porze roku atrakcyjna bujna przyroda wynagradza trud podejścia na szczyt. Dorodne świerki, liczne buki, jawory, bogactwo mchów i porostów, liczne kserofity, a także obfitość zwierzyny to atuty Okola i okolic.
Dłużek - szczyt w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Leży między Marcińcem, a Chmielarzem. To do niedawna mocno niedoceniany szczyt Gór Kaczawskich, często nawet nieznany turystom. Dłużek jest punktem widokowym, z którego doskonale widać malowniczą panoramę szczytów pochodzących z trzech różnych epok wulkanicznych. Wyposażony jest w ławostół, stojak na rowery i tablice informacyjne.
W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy
Góry i Pogórze Kaczawskie