U stóp Karkonoszy mieści się Karpacz - turystyczna miejscowość górska wabiąca urlopowiczów licznymi urozmaiceniami na spędzenie czasu. Karpacz sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, dzięki rozlicznym szlakom turystycznym. Dla wielbicieli zwiedzania też się znajdzie coś odpowiedniego.
Podczas rodzinnego wypoczynku z pociechami warto wybrać się do muzeum zabawek, w którym można oglądać lalki, mebelki, pojazdy. Maluchom, na pewno sprawi radość odwiedzenie tego niecodziennego muzeum, a i dorośli będą mieli okazję powspominać beztroskie czasy dzieciństwa.
Ciekawostką jest fakt, że kościółek ten został pierwotnie postawiony we wsi Vang w południowej Norwegii w XII w. i przebył długą drogę nim trafił do Karpacza. W 1841 r. świątynia została rozebrana i zakupiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, po czym przetransportowana drogą morską do Szczecina, by potem trafić do Berlina. Jednakże nie zagościła tu na długo. Na prośbę hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, świątynię ponownie przeniesiono, tym razem do Karpacza.
Świątynia warta jest odwiedzenia. Zbudowana z nasyconej żywicą norweskiej sosny cechuje się nadzwyczajną trwałością. To co przyciąga wzrok to kunsztowne rzeźbienia i widoczne na kolumnach pismo runiczne. Wieść niesie, że małżeństwa zawarte w Świątyni Wang są szczęśliwe i trwałe. W wybranych godzinach może być zwiedzana przez turystów.
Karkonoskie Tajemnice zbudowane zostały w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. Ten zdumiewający przedmiot wykopany został w dniu 26 marca 2011r. podczas prac budowlanych w Karpaczu. Aktualnie eksponat zasilił zbiory Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
W podziemiach Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, Odwiedzający mają możliwość poznania najwspanialszych przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historii o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legend przedstawiających Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory. Fakt, iż ekspozycja jest interaktywna, sprawia, że stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonoszy. Więcej informacji TUTAJ
Wbrew pozorom wyciąg krzesełkowy na Kopę cieszy się równie dużą popularnością zarówno latem jak i zimą. W okresie letnim umożliwia bowiem wjechanie na wysokość 1375 m, co jest sporym ułatwianiem dla chcących dostać się na szczyt Śnieżki. Kolejka jest w stanie przewieźć ok 600 osób na godzinę.
Szczyt Śnieżki wznoszący się nad Kotliną Jeleniogórską i Kotliną Kamiennogórską znany jest chyba wszystkim. Położona na wysokości 1602 m. n. p. m. góra jest celem wycieczek wielu turystów. Ze szczytu wystającego 200 metrów ponad równinę można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski.
Na Śnieżce panuje specyficzny klimat zbliżony do tego jaki panuje za kołem podbiegunowym. Śnieg pokrywa szczyt do października do maja, a występująca tu roślinność ma charakter alpejski. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, w najcieplejszym miesiącu wynosi 10°C.
Śnieżka z uwagi na swoje położenie jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Jest miejscem gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św Elma, widmo Brockenu, czy Glorię. Obecnie na szczycie Śnieżki funkcjonuje też Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, którego budynek ma kształt spodków.
UWAGA! Na Śnieżce nie ma schroniska w związku z tym nie ma również możliwości nocowania turystów. Restauracja czynna w godzinach 9-16 codziennie, niezależnie od warunków atmosferycznych i zamykana jest po godzinach pracy. W okresie wzmożonego ruchu może być czynna dłużej.
Szklarska Poręba to przepiękne miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wysokości 440-886 m.n.p.m. Miejscowość podzielona jest na Szklarską Porębę Dolną, Średnią i Górną.
Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji jak okolice Szklarskiej Poręby. Cisza, wciąż zmieniające się krajobrazy, w zależności od oświetlenia czy pory dnia, połączone z szumem krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał – to elementy wpływające niezwykle kojąco na naturę ludzką.
Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska oraz największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Centrum narciarstwa zjazdowego jest masyw Szrenicy, na których zlokalizowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ok. 12 km, o różnym stopniu trudności.
Szrenica (1362 m n.p.m.) leży całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Pomimo, że Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obszarze dominuje klimat alpejski, charakteryzujący się niskimi średniorocznymi temperaturami i bardzo dużymi średniorocznymi opadami.
Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby, przejść szlakiem czerwonym, od strony Wodospadu Kamieńczyka, czy też idąc stosunkowo łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby.
Wodospad Kamieńczyka to najwyższa kaskada w polskich Karkonoszach – jej wysokość to 27 metrów. Wodospad tworzą łącznie trzy kaskady, za środkową znajduje się Złota Jama – sztucznie wykuta przez Walończyków poszukujących kamieni szlachetnych grota.
Wodospad Kamieńczyka znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jest przystankiem na czerwonym szlaku pomiędzy Szklarską Porębą a Halą Szrenicką. Tuż przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk".
Wodospad Szklarki – co do wysokości to drugi, po wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach – wysokość 13,3 metra. Kaskada znajduje się jeszcze w granicach administracyjnych Piechowic, choć wielu turystów myśli, że to już Szklarska Poręba.
Sam wodospad jest specyficzny – trudno go pomylić z innymi – szeroka kaskada, która spadając zawęża się oraz skręca spiralnie. Wodospadem Szklarki można zachwycać się z wykonanej z metalu platformy widokowej umieszczonej u stóp wodospadu, bądź wejść wyżej po stopniach i zachwycać się nim z góry. W sąsiedztwie wodospadu działa schronisko "Kochanówka”.
Śnieżne Kotły – dwa najlepiej rozwinięte kotły polodowcowe w Karkonoszach o maksymalnej głębokości 215 m, położone pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Duży Kocioł (Wschodni) ma 800 m długości i 600 m szerokości, łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha.
Pionowe ściany skalne dochodzą do ok. 150 metrów wysokości, a górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki.
Waloni, to pochodzący z Belgii i północnej Francji poszukiwacze cennych minerałów, którzy rozpoczęli swe górnicze prace w Karkonoszach już w średniowieczu. Ta oryginalna i bardzo dbająca o zachowanie swoich tradycji grupa społeczna do dziś intryguje i ciekawi tajemniczością, wiarą w magię oraz kultywowaniem swoich dawnych obyczajów.
W 1999 roku w Szklarskiej Porębie zostało reaktywowane Sudeckie Bractwo Walońskie, którego siedzibą jest Chata Walońska. Chata Walońska znajduje się niedaleko (15 minut drogi) od słynnego Wodospadu Szklarki, przy czarnym szlaku turystycznym.
W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy
Góry i Pogórze Kaczawskie