Kotlina Jeleniogórska to region o najliczniejszym w Polsce zagęszczeniu pałaców i przypałacowych, zabytkowych ogrodów. Zlokalizowana w zachodniej części Sudetów, bogata w liczne atrakcje turystyczne, zachęca do przyjazdu i zwiedzania regionu.
Jelenia Góra to serce Kotliny Jeleniogórskiej, miasto otoczone górami. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Rynku, gdzie roi się od zabytkowych kamienic. Na uwagę zasługuje barokowo–klasycystyczny Ratusz oraz barokowa fontanna z figurą Neptuna. Ciekawym akcentem jest zabytkowy tramwaj, przerobiony na kiosk z pamiątkami.
Wart zwiedzenia jest barokowy Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII w., znany jako Kościół Łaski. Wnętrze kryje barokowe wyposażenie z kamienną amboną, bogato zdobionym ołtarzem głównym, prospektem organowym z organami z 1905 roku, które obecnie posiadają 4571 piszczałek. Sklepienia zdobią wspaniałe freski.
Będąc w Jeleniej Górze nie można pominąć Muzeum Karkonoskiego ze zbiorem XVII- i XVIII-wiecznego rzemiosła, wyrobów ze szkła i obrazów. W Muzeum znajduje się także zrekonstruowana chata karkonoska.
Czarująca miejscowość, której atutem jest położenie geograficzne w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Miasto obfituje w atrakcje turystyczne, dzięki czemu urlop spędzony w tej okolicy z pewnością będzie niezapomniany.
Bardzo interesujący zarówno dla małych, jak i dużych będzie Park Miniatur w Kowarach. W jednym miejscu podziwiać można co ciekawsze zabytki architektury Dolnego Śląska. Miniaturowe kościoły, kaplice, pałace i zamki zachwycają precyzją wykonania. Wiernie odwzorowane detale architektoniczne, i zachowana kolorystyka, sprawiają bardzo realistyczne wrażenie, tak naprawdę od oryginalnych budowli odróżnia ja tylko rozmiar. Park Miniatur dostępny jest dla turystów przez cały rok.
Kolejnym punktem na liście miejsc do zwiedzenia są Sztolnie Kowary. Jest to trasa turystyczna o długości 1200 m wiodąca we wnętrzu góry Sulica. Po wojnie była tam jedna z ponad 20 sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. W tym czasie działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisłą tajemnicą.
Obecnie w podziemnych komorach i grotach, mieszczą się eksponaty związane z poszukiwaniem kruszców i minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranu. To prawdziwa kopalnia wiedzy i pozytywnych emocji. Więcej informacji TUTAJ
Zachęcamy do odwiedzenia Domu Tradycji Miasta zlokalizowanego w ścisłym centrum na starówce. Zgromadzono tu rekwizyty związane z historią regionu: zbiór pocztówek i starych fotografii, dokumenty i przedmioty związane z wydobywaniem rud żelaza i uranu. Wszystko to obrazuje jak Kowary ewoluowały na przestrzeni wieków. Wystawiają tu też swoje prace lokalni artyści.
Zamek Chojnik został wzniesiony w latach 50. XIV wieku na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Zamek na przestrzeni lat był rozbudowywany, co sprawiło, że jego struktura jest nieregularna. Praktycznie cały obiekt jest udostępniony dla turystów. Na dziedzińcu stoi oryginalny pręgierz z XVI w.
Wśród atrakcji można wymienić choćby możliwość postrzelania z kuszy czy zrobienie zdjęcia w stroju rycerskim. Jeśli dopisze szczęście, można natrafić na pokazy walk rycerskich organizowane przez miejscowe bractwo rycerskie. Poza tym z wieży zamkowej rozciąga się zachwycająca panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie, zachęcająca do robienia pamiątkowych fotografii.
Pałac i Folwark Łomnica to osobliwe miejsce, gdzie można znaleźć moc ciekawych atrakcji. Na rozległym terenie znajduje się Duży Pałac, Folwark, Mały Pałac i Park. Duży Pałac zaprasza do zwiedzania sal historycznych. Istnieje też możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej opowiadającej o losach Łomnicy. Mały Pałac służy za hotel i restaurację. W budynku znajduje się wiele zabytkowych mebli i portretów.
Spacer po olbrzymim parku krajobrazowym otaczającym oba pałace pozwoli na wypoczynek i złapanie oddechu. Natomiast na Łomnickim Folwarku można przybliżyć sobie życie i pracę w dawnym gospodarstwie rolnym. Mieści się tu piekarnia, sklep lniarski, sklep folwarczny z regionalnym rękodziełem oraz kuchnia, w której można wziąć udział szkoleniu kulinarnym. W kuźni natomiast jest okazja do poznania zawodu kowala. Ponadto Pałac Łomnica zachęca turystów licznymi imprezami.
W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy
Góry i Pogórze Kaczawskie