Harrachov to malowniczo położona czeska miejscowość turystyczna oddalona od Szklarskiej Poręby jedynie o kilkanaście kilometrów. Jest to jeden z najbardziej znanych czeskich ośrodków rekreacyjnych i interesujący cel jednodniowej wycieczki. Do najczęściej oglądanych atrakcji należy niewątpliwie słynny kompleks skoczni narciarskich znajdujący się na zboczach dominującej nad Harrachovem Czarciej Góry. Wjeżdżając na górę wyciągiem krzesełkowym możemy dokładnie obejrzeć mamucią skocznię, na której odbywa się Puchar Świata w skokach.
W Harrachov warto również zobaczyć hutę szkła „Novosad & Syn”. To prywatna, druga najstarsza huta szkła w Czechach gdzie nadal zachowywany jest tradycyjny sposób produkcji i manualnej obróbki szkła. Z hutą połączona jest stylowa restauracja z własną produkcją piwa, które warzone jest bezpośrednio na oczach gości. Inną często odwiedzaną atrakcja jest Muzeum Górnictwa oraz sztolnia z trasą turystyczną funkcjonującą od marca 2003 roku na poziomie dawnego piętra sztolniowego.
Skalne Miasto (Skały Teplickie) w Czechach to jeden z ulubionych celów wycieczek samochodowych zlokalizowany około 1,5 godziny drogi od Szklarskiej Poręby. Nic w tym dziwnego, bowiem nie ma drugiego takiego miejsca w Czechach, a nawet w całej Europie.
Skalne Miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych . W zdecydowanej większości składa się z piaskowców, które przez miliony lat wskutek erozji i działalności rzek i strumieni ukształtowane zostały w niesamowite formy. Wiele z nich posiada własną nazwę jak: Głowa Cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna itd.
W Skalnym Mieście wędrujemy w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy. To podróż w geologiczną przeszłość naszej planety połączona z obcowaniem z dziką przyrodą . Skalne Miasto to również wymarzone miejsce do wspinaczki skałkowej. Jednak ta możliwa jest tylko i to wyłącznie w wyznaczonych miejscach wspinaczkowych.
Praga to jedno z najpiękniejszych miast, jeśli chodzi o kraje graniczące z Polską.To miasto wręcz idealne do zwiedzania - większość miejsc wartych uwagi znajduje się od siebie w niewielkiej odległości.
Stare Miasto (Staré Město) otacza ze wszystkich stron dawną dzielnicę żydowską - Josefov. Pierwsze budowle pochodzą z IX w., ale okres świetności tego miejsca przypada na XIV w. Wówczas powstał ratusz staromiejski. Główne atrakcje to:
Most Karola (Karlův most) na Wełtawie to chyba najsłynniejsze miejsce w Pradze. Łączy dwie dzielnice Pragi: Malá Strana i Staré Město. Ma prawie 516 metrów długości. Początkowo nazywany był Mostem Kamiennym lub Mostem Praskim. Jego budowę rozpoczęto w 1357 r. Ozdobiony 30 posągami świętych. Na wschodnim końcu mostu znajdziemy Staromiejską wieżę mostową, na zachodnim końcu dwie wieże mostowe Malej Strany.
Można tam spotkać malarzy sprzedających swoje obrazy, osoby rysujące na poczekaniu karykatury, sprzedawców wszelkich możliwych pamiątek, emerytów grających w gry, miejscową młodzież.
Hradczany Siedziba władców Czech znajdowała się przez całe tysiąclecie na wschodnim cyplu wyniosłego wzgórza na lewym brzegu Wełtawy. Właśnie od zamku, czyli hradu, wzgórze i rozpościerająca się na nim dzielnica otrzymała swoją nazwę.
Zamek królewski został założony w IX wieku, od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Czech. Przez wieki był rozbudowywany, od niewielkiej warowni z drewnianymi umocnieniami i wałami ziemnymi, aż po kamienne fortyfikacje, z kościołami i bazylikami we wszystkich stylach architektonicznych. Obecnie rozciąga się na powierzchni 45 hektarów, otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce.
Nie można zapomnieć o spacerze Złotą Uliczką, przylegającą do murów Zamku Praskiego. Zawdzięcza ona swą sławę malutkim domkom, w których mieszkali strzelcy zamkowi. Domki te dobudowane zostały pod koniec XVI wieku do wnęk zamkowych murów obronnych. Uliczka, ze swoimi miniaturowymi domkami, jest bardzo malownicza. Warto wybrać się więc na spacer Złotą Uliczką wieczorem, gdy wstęp jest już bezpłatny, a odwiedzających znacznie mniej. Wtedy poczujemy magię tego miejsca.
Ogród Królewski był pierwszym w Czechach ogrodem zaprojektowanym i stworzonym w stylu włoskim, później zmienił charakter. Są tu liczne tarasy widokowe, cudowna oranżeria, a także śpiewającą fontanna z „dzwoniącymi” kroplami wody.
Katedra św. Wita Początki katedry praskiej, górującej z wysokości Hradczan nad miastem, sięgają początków X w., kiedy to za czasów św. Władysława wzniesiono niewielką rotundę Św. Wita. Całą Katedrę ukończono dopiero 600 lat później! Wieża główna, z której roztacza się niesamowity widok na Pragę, ma wysokość niemal 100 metrów. Katedra św. Wita jest nie tylko główną świątynią Zamku, ale również duchowym centrum i klejnotem architektonicznym w skali całego kraju. Znajdują się tam m.in. czeskie klejnoty koronacyjne: korona, jabłko koronacyjne Rudolfa II, miecz św. Wacława i krzyż z czerwonego złota.
To dzielnica Pragi, położona tuż przy Hradczanach. Centralnym punktem jest plac Malostranski, z pięknym kościołem św. Mikołaja, zbudowanym w 1735 r. Warto również zobaczyć:
W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy
Góry i Pogórze Kaczawskie